ŠVÁBI, RUSI

  • VELIKOST A POPIS:šváb obecný 21-28mm, rus domácí 11-15mm
  • POTRAVA:  Zbytky potravy, odpadky, v nouzi ale třeba i papír
  • MÍSTO VÝSKYTU:Domácnosti, restaurace, potravinářské výrobny, ubytovací zařízení, a další prostory, kde je teplo a dostatek potravy.
  • ZPŮSOB ŠÍŘENÍ: Migrací za potravou, zavlečením z míst s výskytem.
  • ZPŮSOB HUBENÍ: Aplikace dezinsekčního požerového gelu, dezinsekční postřik
  • ORIENTAČNÍ CENA: od 650,- viz.ceník. (podrobnější informace Vám rádi poskytneme na uvedených tel. číslech)

IMG_2027

PODROBNĚJI O ŠVÁBOVITÉM HMYZU:

VELIKOST A POPIS:

šváb obecný, větší ale méně se vyskytující. V dospělosti tmavě hnědý.  U nás je více rozšířený rus domácí. Má světle hnědé tělo s blanitými křídly, dlouhými tykadly a třemi páry  dlouhých nohou opatřenými trnitými chlupy pro lepší pohyblivost po hladkých plochách. Ač má v dospělosti dobře vyvynutá křídla, není schopen létat na velké vzdálenosti. Švábovitý hmyz prochází několika vývojovými stádii. Z vajíček uložených v kožovitém obalu zvaném ootéka se líhnou tmavě hnědé bezkřídlé nymfy, které se musejí 6-8x svléknout, než zjískají podobu dospělého jedince. Švábi i rusi jsou známí svou světloplachostí. I při větším výskytu se ve dne združují na tmavých místech a za potravou se vydávají až v noci. Výskyt bývá zjištěn nejčastěji právě v noci, kdy se po náhlém rozsvícení snaží velice rychle ukrýt.


POTRAVA:

Rusi i švábi se živí téměř vším co najdou. Nejčastěji klasickou kuchyňskou špínou, zaschlou mastnotou za sporáky, zbytky potravin a odpadky. V nouzi ale nepohrdnou ani papírem, textilem či kůží. Znehodnocují potraviny nakoDSCN8180 (2)usáním a svým trusem. Rusi i švábi jsou přenašeči nejrůznějších choroboplodných zárodků od bakterií a virů až po různé druhy plísní. Při své noční výpravě za potravou tak mohou snadno kontaminovat otevřené potraviny, které okusují.


STO VÝSKYTU:

Švábovitý hmyz se po zavlečení může vyskytnou v téměř všech prostorech využívaných lidmi. V domácnostech vyhledává hlavně prostory kuchyní, kde je relativně teplo, vlhko, dostatek potravy a spoustu úkrytů. Často se může vyskytovat v potravinářských provozovnách, restauracích, barech, hotelích.  Při přemnožení a velkém výskytu se často šíří po objektu nepříjemný zápach.


ZPŮSOB ŠÍŘENÍ:

Po zavlečení se díky své výborné pohyblivosti rychle šíří do dalších prostor. V bytových domech se ze zamořeného  bytu rychle šíří dál stoupačkami do dalších a dalších bytů.


ZPŮSOB HUBENÍ:

V dnešní době existuje téměř dokonalý a pohodlný způsob hubení švábovitého hmyzu. Spočívá v aplikaci požerového gelu. Tento gel je hmyzem velice dobře přijímán a výsledky hubení jsou výborné. Vzhledem k tomu, že se jedná o hmyz, který je znám svou migrací, je ale důležité, aby dezinsekční zásah proběhl v celém objektu, kde se švábovitý hmyz vyskytl. V případě bytového domu je tedy potřeba provést aplikaci gelu ve všech bytech v domě součastně. A protože se jedná o požerovou nástrahu, je třeba ji doplňovat, dokud nedojde k úplnému vyhubení.

Pro zjištění výskytu švábovitého hmyzu se používají lepové pasti s atraktantem. Tímto způsobem se pouze zjišťuje stupeň zamoření. Lepové pásky není možné použít k účinnému vyhubení švábovitého hmyzu.

IMG_8547 (2)


ORIENTAČNÍ CENA:
od 750,- za jednu bytovou jednotku. Podrobnější ceny najdete v ceníku, nebo Vám  je rádi poskytneme na uvedených tel. číslech)


 

švábi, rusi – podrobné informace

OBRÁZKY ŠVÁBŮ RUSŮ